Quadro K2000M Embedded
Graphics Card Quadro K2000M Embedded — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro K2000M Embedded
GeForce Kx000M
•
EXK107
•
22.03.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
45W
🏆 Top #12269
Performance
Synthetic Score
996
PassMark
996
Efficiency
low
The Quadro K2000M Embedded graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 22.03.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 118 mm² die contains approximately 1.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 57.60 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 835 MHz with dynamic acceleration capability up to 1058 MHz. The nominal thermal design power is 45 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.03.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Kx000M |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | EXK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 835 MHz |
| Boost Clock | 1058 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 32 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
API Support
| DirectX | 11.0 (11_0) |
| OpenGL | 4.1 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16930 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 33860 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 812.5 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 33.86 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 996 |
| PassMark (G2D Mark) | 255 |
| TPU Index Score | 1.62% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.