Quadro GP100
Graphics Card Quadro GP100 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro GP100
GeForce Px000
•
GP100
•
01.10.2016
•
16 GB
•
HBM2
•
4096 bit
•
235W
🏆 Top #7768
Performance
Synthetic Score
8,759
PassMark
13,736
Efficiency
mid-high
The Quadro GP100 graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 01.10.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 15.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 610 mm². The model's computational arsenal includes 3584 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features HBM2 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 4096 bit bits, and the peak data exchange rate is 732.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1304 MHz with dynamic acceleration capability up to 1443 MHz. The nominal thermal design power is 235 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.10.2016 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Px000 |
| GPU Variant | GP100-897-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP100 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 15,300,000.0 million |
| Die Size | 610 mm² |
| Transistor Density | 25,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Compute Units (SM/CU) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1304 MHz |
| Boost Clock | 1443 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 715 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1430 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | HBM2 |
| Memory Bus | 4096 bit bit |
| Memory Bandwidth | 732.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1344 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 235 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PH400 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 138500 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 323200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.69 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.34 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 5.17 TFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 736 |
| PassMark (G2D Mark) | 734 |
| TPU Index Score | 19.83% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.