Quadro FX 5500 SDI
Graphics Card Quadro FX 5500 SDI — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro FX 5500 SDI
GeForce x500
•
G71
•
20.04.2006
•
1 GB
•
GDDR3
•
256 bit
•
104W
🏆 Top #13450
Performance
Synthetic Score
242
Efficiency
low
The Quadro FX 5500 SDI graphics card from NVIDIA is built on the Curie architecture and was officially introduced on 20.04.2006. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 196 mm² die. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 32.32 GB/s. In standard mode, the core operates at 650 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 104 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.04.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x500 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | G71 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 278,000.0 million |
| Die Size | 196 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 505 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1010 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 32.32 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 104 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | Q490 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 15600 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.