Quadro FX 4700 X2
Graphics Card Quadro FX 4700 X2 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro FX 4700 X2
GeForce x700
•
G92
•
18.04.2008
•
1 GB
•
GDDR3
•
256 bit
•
226W
🏆 Top #12866
Performance
Synthetic Score
550
PassMark
676
Efficiency
low
The Quadro FX 4700 X2 (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.04.2008. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 324 mm². For graphics processing, 128 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 51.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 600 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 226 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 18.04.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x700 |
| GPU Variant | G92-880-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 324 mm² |
| Transistor Density | 2,300,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 39 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 226 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | Q390 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 38400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 384 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 676 |
| PassMark (G2D Mark) | 509 |
| TPU Index Score | 1.64% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.