Quadro FX 4600
Graphics Card Quadro FX 4600 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro FX 4600
GeForce x600
•
G80
•
05.03.2007
•
768 MB
•
GDDR3
•
384 bit
•
134W
🏆 Top #13228
Performance
Synthetic Score
338
PassMark
402
Efficiency
low
The Quadro FX 4600 (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 05.03.2007. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 484 mm². For graphics processing, 96 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 67.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 134 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 05.03.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x600 |
| GPU Variant | G80-850-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G80 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 681,000.0 million |
| Die Size | 484 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 500 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 700 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 768 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 67.20 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 96 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 134 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | Q356 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 24000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 230.4 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 402 |
| PassMark (G2D Mark) | 96 |
| TPU Index Score | 0.98% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.