Quadro FX 3500M
Graphics Card Quadro FX 3500M — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro FX 3500M
GeForce x500M
•
G71
•
01.03.2007
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
45W
🏆 Top #13435
Performance
Synthetic Score
251
PassMark
306
Efficiency
low
Quadro FX 3500M is a powerful solution from NVIDIA based on the Curie architecture, released on 01.03.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 196 mm² die. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 38.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 575 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 45 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 01.03.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x500M |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | G71 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 278,000.0 million |
| Die Size | 196 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 575 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 600 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | MXM-III |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
| Board Number | P469 SKU 7 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 13800 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 306 |
| PassMark (G2D Mark) | 309 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.