Quadro FX 3500
Graphics Card Quadro FX 3500 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro FX 3500
GeForce x500
•
G71
•
22.05.2006
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
80W
🏆 Top #13557
Performance
Synthetic Score
209
PassMark
265
Efficiency
low
The Quadro FX 3500 graphics card from NVIDIA is built on the Curie architecture and was officially introduced on 22.05.2006. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 196 mm² die. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 42.24 GB/s. In standard mode, the core operates at 450 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 80 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 22.05.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x500 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | G71 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 278,000.0 million |
| Die Size | 196 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 450 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 660 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1320 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 42.24 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 80 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | Q455 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 9000 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 265 |
| PassMark (G2D Mark) | 66 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.