Quadro FX 1700 Mac Edition
Graphics Card Quadro FX 1700 Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro FX 1700 Mac Edition
GeForce x700
•
G84
•
27.09.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
42W
🏆 Top #13863
Performance
Synthetic Score
135
Efficiency
low
The Quadro FX 1700 Mac Edition (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 27.09.2008. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 169 mm². The core configuration includes 32 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 20.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 520 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 42 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 27.09.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x700 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G84 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 289,000.0 million |
| Die Size | 169 mm² |
| Transistor Density | 1,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 32 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 520 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 650 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1300 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 20.80 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 42 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4160 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 8320 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 66.56 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.64% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.