Quadro FX 1700
Graphics Card Quadro FX 1700 — Specifications, Tests & Benchmarks
Quadro FX 1700
GeForce x700
•
G84
•
12.09.2007
•
512 MB
•
DDR2
•
256 bit
•
42W
🏆 Top #13751
Performance
Synthetic Score
153
PassMark
212
Efficiency
low
The Quadro FX 1700 graphics card from NVIDIA is built on the Tesla architecture and was officially introduced on 12.09.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 169 mm² die. For graphics processing, 32 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The DDR2 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 25.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 460 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 42 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.09.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x700 |
| GPU Variant | G84-875-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G84 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 289,000.0 million |
| Die Size | 169 mm² |
| Transistor Density | 1,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 32 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 460 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 42 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P588 SKU 505 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3680 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 7360 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 58.88 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 212 |
| PassMark (G2D Mark) | 32 |
| TPU Index Score | 0.56% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.