P102-101
Graphics Card P102-101 — Specifications, Tests & Benchmarks
P102-101
GeForce Mining GPUs
•
GP102
•
2018
•
10 GB
•
GDDR5
•
320 bit
•
250W
🏆 Top #9856
Performance
Synthetic Score
4,309
Efficiency
mid
The P102-101 graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 01.01.2018. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 471 mm² die contains approximately 11.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 3200 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 10 GB. The bus width is 320 bit bits, and the peak data exchange rate is 320.30 GB/s. In standard mode, the core operates at 1557 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1670 MHz under load. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 2018 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce Mining GPUs |
| GPU Variant | GP102-101-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP102 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,800,000.0 million |
| Die Size | 471 mm² |
| Transistor Density | 25,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3200 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 200 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 25 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1557 MHz |
| Boost Clock | 1670 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 10 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1200 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x4 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG611 SKU 101 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 133600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 334000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 167 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 10.69 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 334 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 20.51% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.