NVS 5400M
Graphics Card NVS 5400M — Specifications, Tests & Benchmarks
NVS 5400M
GeForce x400M
•
GF108
•
01.06.2012
•
2 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
35W
🏆 Top #12678
Performance
Synthetic Score
622
PassMark
616
Efficiency
low
The NVS 5400M graphics card from NVIDIA is built on the Fermi architecture and was officially introduced on 01.06.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 116 mm². For graphics processing, 96 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 28.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 660 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 35 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.06.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce x400M |
| GPU Variant | N13P-NS1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF108 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 660 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 35 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2640 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 10560 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 253.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 21.12 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 616 |
| PassMark (G2D Mark) | 185 |
| TPU Index Score | 0.84% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.