NVS 2100M
Graphics Card NVS 2100M — Specifications, Tests & Benchmarks
NVS 2100M
GeForce x100M
•
GT218S
•
07.01.2010
•
512 MB
•
GDDR3
•
64 bit
•
11W
🏆 Top #13869
Performance
Synthetic Score
133
PassMark
137
Efficiency
low
The NVS 2100M graphics adapter is based on the advanced Tesla 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 07.01.2010. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 57 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 16 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 12.64 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 535 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 11 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 07.01.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce x100M |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT218S |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 260,000.0 million |
| Die Size | 57 mm² |
| Transistor Density | 4,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 535 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 790 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1580 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.64 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 11 W |
| Board Number | P691 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2140 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4280 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 39.36 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 137 |
| PassMark (G2D Mark) | 116 |
| TPU Index Score | 0.22% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.