NV1
Graphics Card NV1 — Specifications, Tests & Benchmarks
NV1
GeForce NV1
•
NV1
•
30.09.1995
•
2 MB
•
EDO RAM
•
64 bit
•
2W
🏆 Top #14064
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
The NV1 (modern) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 30.09.1995. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 135 mm² die. The graphics card is equipped with 0 GB of EDO RAM memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 0.47 GB/s. The GPU's base clock speed is 75 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 2 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 30.09.1995 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce NV1 |
GPU
| Codename | NV1 |
| Process Node | 500 nm (ST) |
| Transistor Count | 1,000.0 million |
| Die Size | 135 mm² |
| Transistor Density | 7,400 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 1 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 75 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 60 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 MB |
| Memory Type | EDO RAM |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 0.47 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 2 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 1.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 75 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 75 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.