GRID K220Q
Graphics Card GRID K220Q — Specifications, Tests & Benchmarks
GRID K220Q
GeForce K2
•
GK104
•
02.07.2014
•
512 MB
•
GDDR5
•
256 bit
•
225W
🏆 Top #12518
Performance
Synthetic Score
762
PassMark
912
Efficiency
low
The GRID K220Q graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 02.07.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 160.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 745 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 225 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 02.07.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce K2 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 745 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 160.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 225 W |
| Recommended PSU | 550 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 23840 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 95360 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.29 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 95.36 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 912 |
| PassMark (G2D Mark) | 539 |
| TPU Index Score | 4.63% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.