GRID K2
Graphics Card GRID K2 — Specifications, Tests & Benchmarks
GRID K2
GeForce K2
•
GK104
•
11.05.2013
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
225W
🏆 Top #12313
Performance
Synthetic Score
937
PassMark
2,737
Efficiency
entry
The GRID K2 graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 11.05.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.5 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. The model's computational arsenal includes 1536 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 160.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 745 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 225 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 11.05.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce K2 |
| GPU Variant | GK104-895-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 745 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 160.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 225 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2055 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 23840 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 95360 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.29 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 95.36 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 737 |
| PassMark (G2D Mark) | 319 |
| TPU Index Score | 7.64% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.