GeForce4 Ti 4600
Graphics Card GeForce4 Ti 4600 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce4 Ti 4600
Nvidia GeForce 4 Ti
•
NV25
•
06.02.2002
•
128 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14735
Performance
Synthetic Score
6
PassMark
6
Efficiency
low
GeForce4 Ti 4600 is a powerful solution from NVIDIA based on the Kelvin architecture, released on 06.02.2002. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 142 mm². The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 10.37 GB/s. The GPU's base clock speed is 300 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 06.02.2002 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 4 Ti |
| GPU Variant | Ti 4600 |
GPU
| Architecture | Kelvin |
| Codename | NV25 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 63,000.0 million |
| Die Size | 142 mm² |
| Transistor Density | 443,700 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 324 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 648 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 10.37 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 4x |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 8.1 |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2400 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 |
| PassMark (G2D Mark) | 173 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.