GeForce4 488 Go
Graphics Card GeForce4 488 Go — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce4 488 Go
Nvidia GeForce4 Go
•
NV18
•
01.03.2002
•
64 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14676
Performance
Synthetic Score
9
Efficiency
low
GeForce4 488 Go is a powerful solution from NVIDIA based on the Celsius architecture, released on 01.03.2002. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 65 mm². The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 8.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 300 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 01.03.2002 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce4 Go |
GPU
| Architecture | Celsius |
| Codename | NV18 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 29,000.0 million |
| Die Size | 65 mm² |
| Transistor Density | 446,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 275 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 550 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1200 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.