GeForce3 Ti200
Graphics Card GeForce3 Ti200 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce3 Ti200
Nvidia GeForce 3
•
NV20
•
01.10.2001
•
64 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14781
Performance
Synthetic Score
4
PassMark
6
Efficiency
low
GeForce3 Ti200 is a powerful solution from NVIDIA based on the Kelvin architecture, released on 01.10.2001. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 128 mm² die contains approximately 0.1 billion transistorsistors transistors. The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 6.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 175 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 01.10.2001 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 3 |
| GPU Variant | NV20 Ti200 |
GPU
| Architecture | Kelvin |
| Codename | NV20 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 57,000.0 million |
| Die Size | 128 mm² |
| Transistor Density | 445,300 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 175 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 4x |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 8.1 |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1400 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 |
| PassMark (G2D Mark) | 218 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.