GeForce2 MX 400 PCI
Graphics Card GeForce2 MX 400 PCI — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce2 MX 400 PCI
Nvidia GeForce 2 MX PCI
•
NV11B
•
03.03.2001
•
32 MB
•
DDR
•
64 bit
🏆 Top #14706
Performance
Synthetic Score
7
Efficiency
low
The GeForce2 MX 400 PCI graphics card from NVIDIA is built on the Celsius architecture and was officially introduced on 03.03.2001. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 64 mm² die. The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 2.66 GB/s. The GPU's base clock speed is 200 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 03.03.2001 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 2 MX PCI |
| GPU Variant | MX400 |
GPU
| Architecture | Celsius |
| Codename | NV11B |
| Process Node | 180 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 20,000.0 million |
| Die Size | 64 mm² |
| Transistor Density | 312,500 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 200 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 166 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 332 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2.66 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.2 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 800 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.