GeForce2 Go 200
Graphics Card GeForce2 Go 200 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce2 Go 200
Nvidia GeForce2 Go
•
NV11B
•
06.02.2001
•
32 MB
•
DDR
•
64 bit
•
2W
🏆 Top #14780
Performance
Synthetic Score
4
Efficiency
low
The GeForce2 Go 200 (Celsius) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 06.02.2001. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 64 mm² die contains approximately 0.0 billion transistorsistors transistors. The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 2.66 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 143 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 2 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 06.02.2001 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce2 Go |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Celsius |
| Codename | NV11B |
| Process Node | 180 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 20,000.0 million |
| Die Size | 64 mm² |
| Transistor Density | 312,500 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 143 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 166 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 332 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2.66 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 4x |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 2 W |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.2 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 286 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 572 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.