NVIDIA GeForce RTX 5090 Mobile
Graphics Card NVIDIA GeForce RTX 5090 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
NVIDIA GeForce RTX 5090 Mobile
Nvidia GeForce 50 Mobile
•
GB203
•
27.03.2025
•
24 GB
•
GDDR7
•
256 bit
•
95W
🏆 Top #2
Performance
Synthetic Score
47,542
PassMark
28,582
Efficiency
enthusiast
The NVIDIA GeForce RTX 5090 Mobile (Blackwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 27.03.2025. Thanks to 4N FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 45.6 billion transistorsistors transistors on a 378 mm² die. The model's computational arsenal includes 10496 universal processors. Also available are 82 specialized cores for ray rendering and 328 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 24 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 896.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2280 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2520 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 95 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 27.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 50 Mobile |
| GPU Variant | GN22-X11-A1 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB203 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 45,600,000.0 million |
| Die Size | 378 mm² |
| Transistor Density | 120,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10496 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 328 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 328 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 82 |
| Compute Units (SM/CU) | 82 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2280 MHz |
| Boost Clock | 2520 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 896.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10496 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 95 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 282.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 826.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 52.90 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 52.90 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 826.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 582 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 089 |
| TPU Index Score | 42.83% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.