GeForce RTX 3080 Mobile
Graphics Card GeForce RTX 3080 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce RTX 3080 Mobile
Nvidia GeForce 30 Mobile
•
GA104
•
12.01.2021
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
115W
🏆 Top #3153
Performance
Synthetic Score
21,154
PassMark
16,164
Efficiency
high
The GeForce RTX 3080 Mobile graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 12.01.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. The model's computational arsenal includes 6144 universal processors. Also available are 48 specialized cores for ray rendering and 192 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1110 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1545 MHz under load. The nominal thermal design power is 115 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.01.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 30 Mobile |
| GPU Variant | GA104-775-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1110 MHz |
| Boost Clock | 1545 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
| Board Number | E4735 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 148300 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 296600 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 18.98 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 18.98 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 296.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 164 |
| PassMark (G2D Mark) | 632 |
| TPU Index Score | 28.86% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.