NVIDIA GeForce RTX 3060 3840SP Engineering Sample 12 GB
Graphics Card NVIDIA GeForce RTX 3060 3840SP Engineering Sample 12 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
NVIDIA GeForce RTX 3060 3840SP Engineering Sample 12 GB
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
185W
🏆 Top #4385
Performance
Synthetic Score
17,766
Efficiency
high
The NVIDIA GeForce RTX 3060 3840SP Engineering Sample 12 GB graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 01.01.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 12.0 billion transistorsistors transistors on a 276 mm² die. The core configuration includes 3840 shader units, 30 RT Cores for ray tracing, and 120 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 336.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1320 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1777 MHz. The nominal thermal design power is 185 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 120 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1777 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3840 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 185 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 12-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 85.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 213.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 13.65 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.65 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 213.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 23.03% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.