GeForce RTX 3050 Ti Max-Q
Graphics Card GeForce RTX 3050 Ti Max-Q — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce RTX 3050 Ti Max-Q
Nvidia GeForce 30 Mobile
•
GA107
•
11.05.2021
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #5832
Performance
Synthetic Score
14,208
PassMark
10,090
Efficiency
mid-high
The GeForce RTX 3050 Ti Max-Q graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 11.05.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 8.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 20 RT Cores and 80 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 176.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 735 MHz with dynamic acceleration capability up to 1035 MHz. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 11.05.2021 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 30 Mobile |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA107 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 8,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 735 MHz |
| Boost Clock | 1035 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1375 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 176.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Board Number | E4736 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 33120 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 82800 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.30 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.30 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 82.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 10 090 |
| PassMark (G2D Mark) | 498 |
| TPU Index Score | 7.50% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.