GeForce RTX 3050 Mobile Refresh 6 GB
Graphics Card GeForce RTX 3050 Mobile Refresh 6 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce RTX 3050 Mobile Refresh 6 GB
Nvidia GeForce 30 Mobile
•
GA107
•
06.07.2022
•
6 GB
•
GDDR6
•
96 bit
•
75W
🏆 Top #4203
Performance
Synthetic Score
18,519
Efficiency
mid-high
The GeForce RTX 3050 Mobile Refresh 6 GB graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 06.07.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 8.7 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 20 specialized cores for ray rendering and 80 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 96 bit bits, and the peak data exchange rate is 168.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1237 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1492 MHz. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 06.07.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 30 Mobile |
| GPU Variant | GN20-P0-R-K2 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA107 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 8,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1237 MHz |
| Boost Clock | 1492 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 96 bit bit |
| Memory Bandwidth | 168.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 47740 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 119400 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 7.64 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.64 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 119.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 10.81% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.