GeForce RTX 3050 A Mobile
Graphics Card GeForce RTX 3050 A Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce RTX 3050 A Mobile
Nvidia GeForce 30 Mobile
•
GA106
•
2024
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
45W
🏆 Top #10570
Performance
Synthetic Score
3,142
PassMark
11,046
Efficiency
mid-high
The GeForce RTX 3050 A Mobile graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 01.01.2024. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 276 mm² die contains approximately 12.0 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1792 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 14 RT Cores and 56 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1065 MHz with dynamic acceleration capability up to 1343 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 45 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 2024 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 30 Mobile |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 56 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 14 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1065 MHz |
| Boost Clock | 1343 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1792 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 42980 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 75210 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 4.81 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 4.81 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 75.21 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 11 046 |
| PassMark (G2D Mark) | 557 |
| TPU Index Score | 6.81% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.