GeForce RTX 2080 SUPER Mobile
Graphics Card GeForce RTX 2080 SUPER Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce RTX 2080 SUPER Mobile
Nvidia GeForce 20 Mobile
•
TU104
•
02.04.2020
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #2954
Performance
Synthetic Score
22,178
PassMark
19,462
Efficiency
high
GeForce RTX 2080 SUPER Mobile is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 02.04.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 545 mm² die contains approximately 13.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 3072 universal processors. Also available are 48 specialized cores for ray rendering and 384 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1365 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1560 MHz under load. The TDP level for this model is 150 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 02.04.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 20 Mobile |
| GPU Variant | N18E-G3-A1 (TU104-750-A1) |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 384 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1560 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Board Number | E4914 SKU 11 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 99840 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 299500 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 19.17 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.59 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 299.5 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 462 |
| PassMark (G2D Mark) | 919 |
| TPU Index Score | 21.24% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.