GeForce MX450 30.5W 8Gbps
Graphics Card GeForce MX450 30.5W 8Gbps — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce MX450 30.5W 8Gbps
GeForce 4xx
•
TU117S
•
25.08.2020
•
2 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
31W
🏆 Top #9536
Performance
Synthetic Score
4,998
Efficiency
mid
GeForce MX450 30.5W 8Gbps is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 25.08.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.7 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. The core configuration includes 896 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 64.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1035 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1275 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 31 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 25.08.2020 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce 4xx |
| GPU Variant | N18S-G5 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117S |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1035 MHz |
| Boost Clock | 1275 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Power Consumption (TDP) | 31 W |
| Board Number | E3903 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 40800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 71400 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 4.57 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.29 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 71.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 6.45% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.