GeForce MX450 12W
Graphics Card GeForce MX450 12W — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce MX450 12W
GeForce 4xx
•
TU117S
•
15.08.2020
•
2 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
12W
🏆 Top #10334
Performance
Synthetic Score
3,646
Efficiency
mid
The GeForce MX450 12W (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 15.08.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.7 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. The core configuration includes 896 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 80.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 720 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 930 MHz under load. The TDP level for this model is 12 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 15.08.2020 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce 4xx |
| GPU Variant | N18S-LP |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117S |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 720 MHz |
| Boost Clock | 930 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Power Consumption (TDP) | 12 W |
| Board Number | E3903 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 29760 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 52080 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.33 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.67 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 52.08 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.70% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.