GeForce GTX 950M
Graphics Card GeForce GTX 950M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GTX 950M
Nvidia GeForce 900M
•
GM107
•
13.03.2015
•
4 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #10598
Performance
Synthetic Score
3,115
PassMark
2,572
Efficiency
entry
GeForce GTX 950M is a powerful solution from NVIDIA based on the Maxwell architecture, released on 13.03.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 148 mm². The core configuration includes 640 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 28.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 993 MHz with dynamic acceleration capability up to 1124 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.03.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 900M |
| GPU Variant | N16P-GT |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,870,000.0 million |
| Die Size | 148 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 993 MHz |
| Boost Clock | 1124 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Board Number | E2703 SKU 16, E2704 SKU 10, P2010 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17980 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 44960 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.44 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 44.96 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 572 |
| PassMark (G2D Mark) | 216 |
| TPU Index Score | 4.16% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.