GeForce GTX 780
Graphics Card GeForce GTX 780 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GTX 780
Nvidia GeForce 700
•
GK110
•
23.05.2013
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #7994
Performance
Synthetic Score
7,946
PassMark
7,946
Efficiency
mid
The GeForce GTX 780 graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 23.05.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 561 mm². The core configuration includes 2304 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 3 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 288.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 863 MHz with dynamic acceleration capability up to 902 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 23.05.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK110-300-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK110 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,080,000.0 million |
| Die Size | 561 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 863 MHz |
| Boost Clock | 902 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2083 SKU 20, P2083 SKU 21 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 43300 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 173200 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.16 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 173.2 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 946 |
| PassMark (G2D Mark) | 589 |
| TPU Index Score | 8.14% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.