GeForce GTX 775M Mac Edition
Graphics Card GeForce GTX 775M Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GTX 775M Mac Edition
Nvidia GeForce 700M
•
GK104
•
08.11.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
100W
🏆 Top #9535
Performance
Synthetic Score
5,001
Efficiency
entry
The GeForce GTX 775M Mac Edition graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 08.11.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 3.5 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1344 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 160.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 797 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 797 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 100 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 08.11.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 700M |
| GPU Variant | N13E-GTX-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1344 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 797 MHz |
| Boost Clock | 797 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 160.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 22320 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 89260 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.14 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 89.26 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.95% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.