GeForce GTX 680 Mac Edition
Graphics Card GeForce GTX 680 Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GTX 680 Mac Edition
Nvidia GeForce 600
•
GK104
•
03.04.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
195W
🏆 Top #8894
Performance
Synthetic Score
5,984
Efficiency
mid
The GeForce GTX 680 Mac Edition graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 03.04.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 1006 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1058 MHz. The TDP level for this model is 195 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 03.04.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK104-400-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1006 MHz |
| Boost Clock | 1058 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 256 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 195 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 33860 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 135400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.25 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 135.4 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 6.57% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.