GeForce GTX 675MX
Graphics Card GeForce GTX 675MX — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GTX 675MX
Nvidia GeForce 600M
•
GK104
•
01.10.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
100W
🏆 Top #11318
Performance
Synthetic Score
1,993
PassMark
3,083
Efficiency
entry
GeForce GTX 675MX is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler architecture, released on 01.10.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.5 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. The model's computational arsenal includes 960 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 115.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 654 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 100 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 01.10.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 600M |
| GPU Variant | N13E-GSR-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 960 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 654 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 115.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
| Board Number | P2051B |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 13080 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 52320 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.26 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 52.32 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 083 |
| PassMark (G2D Mark) | 390 |
| TPU Index Score | 2.97% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.