GeForce GTX 580M
Graphics Card GeForce GTX 580M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GTX 580M
Nvidia GeForce 500M
•
GF114
•
28.06.2011
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
100W
🏆 Top #11381
Performance
Synthetic Score
1,855
PassMark
1,772
Efficiency
entry
The GeForce GTX 580M (Fermi 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 28.06.2011. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 332 mm² die contains approximately 2.0 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 96.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 620 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 100 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 28.06.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 500M |
| GPU Variant | N12E-GTX2-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF114 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 620 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
| Board Number | P1314 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9920 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 39680 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 952.3 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 79.36 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 772 |
| PassMark (G2D Mark) | 321 |
| TPU Index Score | 2.94% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.