GeForce GTX 580
Graphics Card GeForce GTX 580 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GTX 580
Nvidia GeForce 500
•
GF110
•
09.11.2010
•
1.5 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
244W
🏆 Top #10899
Performance
Synthetic Score
2,545
PassMark
4,633
Efficiency
mid
GeForce GTX 580 is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi 2.0 architecture, released on 09.11.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.0 billion transistorsistors transistors on a 520 mm² die. The model's computational arsenal includes 512 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 772 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 244 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 09.11.2010 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF110-375-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF110 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 5,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 772 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1.5 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 244 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P1261 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 24700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 49410 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.58 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 197.6 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 633 |
| PassMark (G2D Mark) | 491 |
| TPU Index Score | 5.34% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.