GeForce GTX 560 Ti 448
Graphics Card GeForce GTX 560 Ti 448 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GTX 560 Ti 448
Nvidia GeForce 500
•
GF110
•
29.11.2011
•
1.25 GB
•
GDDR5
•
320 bit
•
210W
🏆 Top #10294
Performance
Synthetic Score
3,707
Efficiency
entry
GeForce GTX 560 Ti 448 is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi 2.0 architecture, released on 29.11.2011. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 520 mm². For graphics processing, 448 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 320 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 152.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 732 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 210 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 29.11.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF110-270-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF110 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 5,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 448 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 732 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 950 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1.25 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 152.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 640 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 210 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1261 SKU 5, P1263 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20500 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 40990 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.31 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 164 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.39% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.