GeForce GTX 1650 Max-Q
Graphics Card GeForce GTX 1650 Max-Q — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GTX 1650 Max-Q
Nvidia GeForce 16 Mobile
•
TU117
•
23.04.2019
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #9093
Performance
Synthetic Score
5,561
PassMark
6,968
Efficiency
mid
The GeForce GTX 1650 Max-Q graphics adapter is based on the advanced Turing architecture. NVIDIA announced this model on 23.04.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 200 mm². The model's computational arsenal includes 1024 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 112.10 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1020 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1245 MHz. The TDP level for this model is 50 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 23.04.2019 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 16 Mobile |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1020 MHz |
| Boost Clock | 1245 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1751 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Board Number | E4905 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 39840 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 79680 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.10 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.55 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 79.68 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 968 |
| PassMark (G2D Mark) | 384 |
| TPU Index Score | 7.23% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.