GeForce GTX 1050 Ti Mobile
Graphics Card GeForce GTX 1050 Ti Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GTX 1050 Ti Mobile
Nvidia GeForce 10 Mobile
•
GP107
•
03.01.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8310
Performance
Synthetic Score
7,412
PassMark
5,918
Efficiency
mid
The GeForce GTX 1050 Ti Mobile graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 03.01.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 132 mm² die contains approximately 3.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.10 GB/s. The GPU's base clock speed is 1493 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1620 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.01.2017 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 10 Mobile |
| GPU Variant | N17P-G1-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1493 MHz |
| Boost Clock | 1620 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Board Number | E2904 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 51840 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 77760 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 38.88 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 2.49 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 77.76 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 918 |
| PassMark (G2D Mark) | 323 |
| TPU Index Score | 7.82% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.