GeForce GT 740M
Graphics Card GeForce GT 740M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 740M
Nvidia GeForce 700M
•
GK107
•
01.04.2013
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
45W
🏆 Top #12138
Performance
Synthetic Score
1,121
PassMark
778
Efficiency
low
The GeForce GT 740M graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 01.04.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 118 mm² die contains approximately 1.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of DDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 28.83 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 810 MHz with dynamic acceleration capability up to 895 MHz. The TDP level for this model is 45 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 01.04.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 700M |
| GPU Variant | GT 740M |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 810 MHz |
| Boost Clock | 895 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 901 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1802 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.83 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7160 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 28640 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 687.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 28.64 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 778 |
| PassMark (G2D Mark) | 148 |
| TPU Index Score | 1.37% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.