GeForce GT 720M
Graphics Card GeForce GT 720M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 720M
Nvidia GeForce 700M
•
GK208
•
25.12.2013
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
33W
🏆 Top #13070
Performance
Synthetic Score
448
PassMark
438
Efficiency
low
GeForce GT 720M is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler 2.0 architecture, released on 25.12.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 87 mm². For graphics processing, 192 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of DDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 12.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 719 MHz with dynamic acceleration capability up to 758 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 33 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 25.12.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 700M |
| GPU Variant | GT 720M |
GPU
| Architecture | Kepler 2.0 |
| Codename | GK208 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,020,000.0 million |
| Die Size | 87 mm² |
| Transistor Density | 11,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 719 MHz |
| Boost Clock | 758 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 33 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3032 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 12130 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 291.1 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 12.13 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 438 |
| PassMark (G2D Mark) | 119 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.