GeForce GT 710M
Graphics Card GeForce GT 710M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 710M
Nvidia GeForce 700M
•
GF117
•
09.01.2013
•
1 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
15W
🏆 Top #12888
Performance
Synthetic Score
533
PassMark
427
Efficiency
low
The GeForce GT 710M graphics card from NVIDIA is built on the Fermi 2.0 architecture and was officially introduced on 09.01.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 116 mm². For graphics processing, 96 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The DDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 14.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 775 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 15 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 09.01.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 700M |
| GPU Variant | N14M-GL |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF117 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 775 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3100 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 12400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 297.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 24.8 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 427 |
| PassMark (G2D Mark) | 117 |
| TPU Index Score | 1.06% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.