GeForce GT 710 OEM
Graphics Card GeForce GT 710 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 710 OEM
Nvidia GeForce 700
•
GK208B
•
09.04.2015
•
1 GB
•
DDR3
•
64 bit
🏆 Top #12618
Performance
Synthetic Score
661
PassMark
620
Efficiency
low
GeForce GT 710 OEM is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler 2.0 architecture, released on 09.04.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.0 billion transistorsistors transistors on a 87 mm² die. The core configuration includes 192 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 14.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 797 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 09.04.2015 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
GPU
| Architecture | Kepler 2.0 |
| Codename | GK208B |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,020,000.0 million |
| Die Size | 87 mm² |
| Transistor Density | 11,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 797 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P2132 SKU 12 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3188 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 12750 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 306 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 12.75 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 620 |
| PassMark (G2D Mark) | 215 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.