GeForce GT 645M
Graphics Card GeForce GT 645M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 645M
Nvidia GeForce 600M
•
GK107
•
01.10.2012
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
32W
🏆 Top #12291
Performance
Synthetic Score
977
PassMark
945
Efficiency
low
The GeForce GT 645M graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 01.10.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 118 mm² die contains approximately 1.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The DDR3 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 28.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 709 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 780 MHz. The nominal thermal design power is 32 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.10.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 600M |
| GPU Variant | N13P-GS |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 709 MHz |
| Boost Clock | 780 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 32 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6240 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 24960 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 599 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 24.96 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 945 |
| PassMark (G2D Mark) | 168 |
| TPU Index Score | 1.19% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.