GeForce GT 645 OEM
Graphics Card GeForce GT 645 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 645 OEM
Nvidia GeForce 600
•
GF114
•
24.04.2012
•
1 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
102W
🏆 Top #11396
Performance
Synthetic Score
1,812
PassMark
2,006
Efficiency
entry
The GeForce GT 645 OEM graphics card from NVIDIA is built on the Fermi 2.0 architecture and was officially introduced on 24.04.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 332 mm². For graphics processing, 288 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 91.87 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 776 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 102 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 24.04.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF114 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 288 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 776 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 957 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 91.87 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 102 W |
| Recommended PSU | 300 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9312 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 37250 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 894 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 74.5 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 006 |
| PassMark (G2D Mark) | 443 |
| TPU Index Score | 2.76% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.