GeForce GT 640M LE
Graphics Card GeForce GT 640M LE — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 640M LE
Nvidia GeForce 600M
•
GF108
•
04.05.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
32W
🏆 Top #12679
Performance
Synthetic Score
621
PassMark
687
Efficiency
low
The GeForce GT 640M LE (Fermi) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 04.05.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.6 billion transistorsistors transistors on a 116 mm² die. For graphics processing, 96 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 50.24 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 753 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 32 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 04.05.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 600M |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF108 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 753 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 785 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 50.24 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 32 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3012 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 12050 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 289 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 24.08 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 687 |
| PassMark (G2D Mark) | 171 |
| TPU Index Score | 0.96% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.