GeForce GT 635M
Graphics Card GeForce GT 635M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 635M
Nvidia GeForce 600M
•
GF116S
•
22.03.2012
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
35W
🏆 Top #12520
Performance
Synthetic Score
758
PassMark
536
Efficiency
low
The GeForce GT 635M (Fermi 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 22.03.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 238 mm² die contains approximately 1.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 144 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The DDR3 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 28.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 650 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 35 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 22.03.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 600M |
| GPU Variant | N12E-GE2-A1 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF116S |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,170,000.0 million |
| Die Size | 238 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 35 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3900 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 15600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 388.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 32.4 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 536 |
| PassMark (G2D Mark) | 171 |
| TPU Index Score | 1.27% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.