GeForce GT 630M
Graphics Card GeForce GT 630M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 630M
Nvidia GeForce 600M
•
GF108
•
22.03.2012
•
1 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
33W
🏆 Top #13389
Performance
Synthetic Score
262
PassMark
519
Efficiency
low
The GeForce GT 630M graphics card from NVIDIA is built on the Fermi architecture and was officially introduced on 22.03.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.6 billion transistorsistors transistors on a 116 mm² die. For graphics processing, 96 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The DDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 14.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 475 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 33 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 22.03.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 600M |
| GPU Variant | N13P-GL2-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF108 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-A (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 33 W |
| Board Number | E1303 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1900 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 7600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 182.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 15.2 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 519 |
| PassMark (G2D Mark) | 151 |
| TPU Index Score | 0.60% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.