GeForce GT 555M
Graphics Card GeForce GT 555M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 555M
Nvidia GeForce 500M
•
GF106
•
27.10.2011
•
1 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
35W
🏆 Top #12527
Performance
Synthetic Score
747
PassMark
647
Efficiency
low
The GeForce GT 555M graphics card from NVIDIA is built on the Fermi architecture and was officially introduced on 27.10.2011. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 238 mm². The core configuration includes 144 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of DDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 28.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 525 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 35 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 27.10.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 500M |
| GPU Variant | N12E-GE-B-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF106 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,170,000.0 million |
| Die Size | 238 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 525 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 35 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3150 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 12600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 302.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 25.2 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 647 |
| PassMark (G2D Mark) | 110 |
| TPU Index Score | 1.00% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.