GeForce GT 320M
Graphics Card GeForce GT 320M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 320M
Nvidia GeForce 300M
•
GT216
•
03.03.2010
•
1 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
23W
🏆 Top #13939
Performance
Synthetic Score
123
PassMark
114
Efficiency
low
The GeForce GT 320M graphics adapter is based on the advanced Tesla 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 03.03.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 100 mm². The model's computational arsenal includes 24 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The DDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 25.28 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 23 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 03.03.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 300M |
| GPU Variant | N11P-GV2H-A3 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT216 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 486,000.0 million |
| Die Size | 100 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 24 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 500 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 790 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1580 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.28 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 23 W |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 52.8 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 114 |
| PassMark (G2D Mark) | 32 |
| TPU Index Score | 0.29% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.